Panele podłogowe to jeden z najczęstszych wyborów do wykończania podłogi w salonie, sypialni czy kuchni. Jest to estetyczne rozwiązanie, które dodatkowo jest łatwe w układaniu. Co warto wiedzieć na temat paneli podłogowych oraz jak je wybrać? 

Grubość paneli

Jednym z najważniejszych czynników podczas wyboru paneli podłogowych jest ich grubość. Są one oferowane w grubościach od 6 do 15 mm. Im cieńsze są panele, tym bardziej są one podatne na odkształcenia, a także ich zużycie. Warto więc rozważyć zakup paneli o grubości co najmniej 10 mm.

Aspektem, o którym warto wspomnieć jest faktura oraz połysk paneli. Jest to element, który w dużym stopniu decyduje o stylu wnętrza, ogólnej estetyce oraz charakterze. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów paneli. Najczęściej spotkamy się z panelami o gładkiej powierzchni, pokryte laminatem z matowym wykończeniem bądź półmatowym. Rozwiązań jest naprawdę wiele, a wszystko jest już kwestią indywidualnych preferencji.

Klasa ścieralności- o czym trzeba pamiętać?

Szczególnie ważnym kryterium, który opisuje właściwość paneli jest klasa ścieralności. To jeden z podstawowych elementów, którym trzeba kierować się przy zakupie paneli podłogowych. Wyższa klasa ścieralności oznacza w praktyce większą odporność na ścieranie oraz wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Klasa ścieralności oznaczana jest w skali od AC1 do AC6. Najlepszym wyborem będą panele zaczynające się od AC3 do AC5. Do najlepszych paneli pod kątem ścieralności dodawany jest dodatkowo tlenek aluminium bądź korund. 

Panele podłogowe, a wybór pomieszczenia

Wybierając panele podłogowe należy brać również pod uwagę miejsce, w którym będą się one znajdować. 

W ostatnich latach coraz częstszym wyborem stały się panele w kuchni, które przez wiele osób nie są dobrym rozwiązaniem. Obawy przed wilgocią czy uszkodzeniami są jak najbardziej zrozumiałe. Nie mniej na rynku jesteśmy w stanie znaleźć modele paneli o podwyższonej ochronie przed wilgocią. Dzięki temu panele mogą być sukcesywnie wykorzystywane w kuchni. Ponadto warto pamiętać, by wybierać jedynie panele wysokiej jakości, które będą trwalsze. 

Szukając zaś paneli do przedpokoju warto postawić na grubsze modele min. 8 mm. Przedpokój to przestrzeń intensywnie użytkowana, dlatego też muszą być one szczególnie solidne. Panele podłogowe do tego pomieszczenia w prosty sposób znajdziesz online pod hasłem typu panele podłogowe kielce. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku salonu, gdzie mamy do czynienia nie tylko z osobami, ale również i meblami i krzesłami. 

Warto także wspomnieć o sypialni, która to jest mało eksploatowana w ciągu dnia. W takim przypadku wystarczające będą panele o klasie ścieralności AC3 i grubości 8-10 mm.