Kuchnia to jedno z najbardziej wymagających pomieszczeń w domu. Jest to miejsce, które stale wystawione jest na kontakt z wilgocią, żywnością oraz intensywne użytkowanie wszystkich domowników. Nie bez przyczyny zakłada się, że materiały budowlane, które znajdą się w kuchni pozwolą na jej bezpieczną i komfortową eksploatacje przez lata. Jakie są rodzaje podłóg stosowanych w kuchni i które wybrać? Czytaj dalej!

Popularne podłogi w kuchni

Najczęściej spotykanym materiałem wykończeniowym, z którego wykonuje się podłogi w kuchniach są płytki ceramiczne. Mają one wysoki wskaźnik odporności na ścieranie, są łatwe w czyszczeniu i konserwacji. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów, grubości i wzorów płytek, dzięki którym można dowolnie zaaranżować tę przestrzeń w domu. Wśród wielu zalet tej podłogi warto wskazać na kilka niuansów, które mogą przemawiać na jej niekorzyść. Płytki ceramiczne z reguły szybko oddają ciepło. Z tego powodu podłoga w kontakcie ze skórą może wydawać się zimna. Kolejną wadą jest twardość płytki i związana z nią podatność na kruszenie podczas montażu. W codziennym użytkowaniu warto także zwrócić uwagę na niską amortyzacje płytki ceramicznej. 

Popularną alternatywą dla płytek ceramicznych są panele lub wykładziny winylowe. Jest to materiał wodoodporny i odporny na zmiany temperatury. Konserwacja takiej podłogi jest równie intuicyjna jak i płytek ceramicznych. Można je bezpiecznie myć ciepłą wodą z dodatkiem detergentu. Podłoga winylowa jest określana jako ciepła, antypoślizgowa, a jej użytkownicy chwalą sobie jej cenę. Wśród wad wymienić można wyższą niż w przypadku płytek podatność na zarysowania i inne mechaniczne uszkodzenia. 

Innym materiałem, z którego coraz częściej wykonywane są podłogi, szczególnie w dużych kuchniach jest żywica. Specjalnie przygotowana masa kryjąca, może być łączona z dowolnym barwnikiem i dodatkami. Dzięki temu można stworzyć oryginalne wzory i nadać wnętrzu ekstrawagancki wygląd. Podłoga z żywicy jest wytrzymała, równa i banalna w czyszczeniu (nie ma żadnych szczelin ani rowków). Wymaga ona jednak profesjonalizmu i doświadczenia w montażu. Jest to też najdroższa z przedstawionych opcji. 

Co na podłogę w kuchni?

Wybór odpowiedniego materiału na podłogę w kuchni jest nie lada wyzwaniem. Warto zwrócić uwagę na jego wytrzymałość. Płytki i żywica w optymalnych warunkach mogą służyć domownikom latami. Tańszą alternatywą są panele winylowe. Jest to też dobra opcja dla osób, które cenią częstsze zmiany i remonty. Bez względu na materiał, warto przy wyborze kierować się także względami estetycznymi przyszłej podłogi i sposobami jej czyszczenia. Odpowiednio dobrana podłoga w kuchni może stworzyć z niej przyjemne miejsce codziennego, wspólnego spędzania czasu z rodziną i znajomymi. 

Partner artykułu: Projektant wnętrz Magda Knappe