Prawidłowe odżywianie, to podstawa utrzymania dobrej kondycji i zdrowia. Dziś nie ma już większych ograniczeń w dostępie do wartościowej, zdrowej żywności. Niestety, nie każdy może z niej korzystać bez ograniczeń.

Współczesne problemy z odżywianiem

Dużo się zmieniło w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat w temacie odżywiania. W zasadzie, nastąpiło pewne odwrócenie problemu. Niedostatek i pewne ograniczenia, przeszły w nadmiar i nietolerancję. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, mało kto słyszał o alergiach na żywność, czy innych problemach z przyjmowaniem posiłków. Szereg dolegliwości było również niezdiagnozowanych i lekceważonych, dziś lekarze pochylają się nad każdym niepokojącym przypadkiem indywidualnie.

Kłopoty z prawidłowym odżywianiem dotykają ludzi w różnym wieku i zależą od wielu czynników. Do najczęstszych chorób związanych z odżywianiem należą:

  • anoreksja
  • bulimia
  • celiakia
  • ortoreksja
  • różne nietolerancje

Nie ma jednoznacznej opinii, co wywołuje większość tych dolegliwości, dużą rolę przypisuje się tu sferze psychicznej. W przypadku dysfunkcji o podłożu psychicznym, zaleca się przede wszystkim konsultacje z psychiatrą lub psychologiem. Pozostałe przypadki wymagają szczegółowych badań.

Kiedy i z jakim problemem do dietetyka?

Bywa, że mimo teoretycznie zdrowego odżywiania, mamy problem z układem pokarmowym. Niby wszystko robimy, jak należy, a kłopot nie znika. Jeżeli nie przesadzamy z używkami, umiarkowanie korzystamy z tak zwanej cięższej kuchni, to znak, że potrzebujemy profesjonalnej porady dietetyka. Pomoc polega na właściwym zestawieniu przyjmowanych pokarmów. Specjalista, ustala to, nie zgodnie z własną intuicją, lecz na podstawie wyników badań z krwi. Zapoznanie się z niedoborem lub nadmiarem istotnych składników, pozwoli skomponować indywidualny program odżywiania. Umówmy się na wizytę u dietetyka przez https://osteomedic.com.pl/oferta, kiedy przez dłuższy czas odczuwamy:

  • nudności
  • zaparcia lub rozwolnienia
  • bóle brzucha
  • wymioty 

Pomoc dietetyka – jakie efekty?

Założenie, że wystarczy tylko zrezygnować z produktów, które nam nie służą jest błędny. Skuteczna pomoc dietetyka, nie polega wyłącznie na wyeliminowaniu czegoś, lecz na umiejętnym połączeniu składników. Przy celnej ocenie sytuacji, specjalista może przywrócić nam możliwość korzystania z ulubionych smaków, bez ryzyka dyskomfortu, czy choroby.

Wiedza potrzebna do przygotowania odpowiedniej diety, opiera się na znajomości właściwości poszczególnych komponentów. Cały końcowy sukces zależy od trafnego połączenia składników, które przyswajamy bez problemu z tymi, których unikaliśmy.

Koniecznie doczytaj: https://osteomedic.com.pl/blog/bezpieczny-trening-w-domu