W dobie kryzysu wywołanego pandemią, czy jakimkolwiek innym traumatycznym wydarzeniem, czy to o zasięgu globalnym, czy mającym charakter całkowicie osobisty, zawsze warto porozmawiać  z kimś o dotykających nas problemach. Dobrym pomysłem jest kontakt z psychologiem przez internet. Jest to wygodna forma terapii, która zyskuje coraz większe grono zadowolonych pacjentów – być może będzie również odpowiednia dla Ciebie. Przekonaj się, kiedy i jak psycholog online może Ci pomóc.

Kiedy sprawdzi się psycholog przez internet

Należałoby zacząć od tego, że pomoc psychologa przez internet uzyskać możemy na dwa sposoby: synchroniczny i asynchroniczny.

Ten pierwszy to metoda polegająca na przeprowadzeniu terapii podczas rozmowy telefonicznej lub poprzez komunikator internetowy w czasie rzeczywistym.

Druga forma zakłada wykorzystanie np. wiadomości tekstowych lub e-mail. Przy tym drugim wariancie zazwyczaj musimy poczekać nieco dłużej na odpowiedź specjalisty.

Nie można też jednoznacznie stwierdzić czy rozmowa z psychologiem przez internet jest lepsza lub gorsza niż taka, która odbywa się w jego gabinecie.

Z jednej strony słyszy się głosy, mówiące o tym, że kontakt internetowy jest jedynie namiastką kontaktu bezpośredniego i uniemożliwia on zawarcie głębokiej relacji. Z drugiej zaś docenia się wyższy komfort i poczucie bezpieczeństwa kreowane przez spotkania w sieci.

Niemożna jednak zakwestionować tego, że terapia za pośrednictwem internetowych środków komunikacji sprawdza się idealnie, a nawet jest jedyną istniejącą możliwością przeprowadzenia terapii, w przypadku kiedy:

  • Przebywasz w podróży
  • Mieszkasz w małej miejscowości i droga do specjalisty byłaby kosztowna lub zajęłaby dużo czasu
  • Przebywasz za granicą i nie czujesz się na tyle pewnie kiedy posługujesz się obcym językiem, aby skorzystać z usług lokalnego psychologa
  • Jesteś osobą niepełnosprawną, dla której osobista wizyta u specjalisty łączyłaby się z dużymi trudnościami
  • Łatwiej jest Ci budować relacje poprzez środki komunikacji na odległość (telefon, Skype, e-mail itp.)

Psycholog przez internet – najważniejsze zalety

Internet sprawia, że żyjemy w globalnej wiosce i wbrew pozorom nie oddala nas od siebie, ale przybliża do rzeczy, do których gdyby nie ogólnodostępna sieć, nie mielibyśmy dostępu. 

Nie inaczej jest w przypadku pomocy psychologa, którą w dzisiejszych czasach możemy bez problemu uzyskać przez internet.

Dodatkowym plusem jest to, że ze specjalistą łączymy się z miejsca, z którego jest to dla nas najwygodniejsze. Nie tracimy również niepotrzebnie czasu na dojazdy. 

Niektórzy również zdają się łatwiej otwierać przed kimś jeżeli nie czują wzroku tej osoby na sobie. Dla nich rozmowa przez telefon wymiana maili, lub spotkanie na Skype przy wyłączonej kamerce buduję atmosferę potrzebną do skutecznego przeprowadzenia sesji terapeutycznej.

Dla niektórych spotkanie z psychologiem przez internet będzie idealnym rozwiązaniem.