Termomodernizacja budynku to bardzo rozsądne przedsięwzięcie, ponieważ w ten sposób zmniejsza się zapotrzebowanie danego budynku na dostarczanie energii cieplnej pochodzącej z zewnątrz. Prace termomodernizacyjne wiążą się najczęściej z montażem ociepleń ścian zewnętrznych oraz precyzyjnym docieplaniem stropów, czy też dachów. Bardzo ważnym procesem jest także solidne uszczelnienie stolarki okiennej, nie zapominając jednocześnie o drzwiowej. Podczas tego typu prac warto zająć się również wymianą instalacji grzewczej.
Zobacz ofertę firmy RemonTech – https://www.maszynadocieciastyropianu.pl/
Termomodernizacja budynku – dlaczego warto o nią zadbać?
Termomodernizacja powinna być poważnie rozważona z wielu względów. Przede wszystkim można uzyskać na nią duże dofinansowanie, dlatego o kwestie finansowe w tym przypadku nie trzeba się zbytnio martwić. Ocieplenie budynku wiąże się również z:
- dużymi oszczędnościami,
- troską o własne zdrowie,
- zapewnieniem sobie codziennego komfortu,
- energooszczędną pracą urządzeń grzewczych.
Jedną z podstawowych zalet termomodernizacji jest także zapewnienie budynkowi bezpieczeństwa od strony zewnętrznej. Odpowiednie warstwy izolacji, które nakładane są na ściany zewnętrzne pomagają chronić go przed nadmierną wilgocią oraz przemarzaniem, zwłaszcza w okresie bardzo niskich temperatur.
Kiedy powinno się wykonać termomodernizację budynku?
Prace związane z termomodernizacją budynku powinny być wykonane w trakcie odpowiednich warunków klimatycznych. Co za tym idzie prace te należy zaplanować z większym wyprzedzeniem, aby mieć pewność, że zostaną wykonane pomyślnie. Ocieplanie budynku należy przeprowadzać w optymalnej temperaturze, która nie powinna być niższa niż 5 stopni Celsjusza, ale nie może być również wyższa niż 30 stopni.
Jeśli na zewnątrz jest silny wiatr, wtedy też proces wysychania jest przyspieszony. Ważne jest więc to, aby zadbać o założenie odpowiednich siatek lub plandek. System ociepleń nie może być również montowany podczas mocnych opadów deszczu. Drobny deszczyk w niczym nikomu nie przeszkodzi, jednak rzęsiste opady mogą wyrządzić wiele szkód.
Korzyści jest bardzo dużo. Utrzymanie ciepła to mniejsze koszty ogrzewania. Ale również mniejsze zanieczyszczenie powietrza, co obecnie jest bardzo ważne. Szczególnie w dużych miastach. Inwestycja na pewno będzie kosztowna ale szybko się zwróci.
Główną zaletą wykonania termoizolacji jest oszczędność. Zarówno kosztów jak i utraty ciepła. Obecnie jest wiele programów, z dotacjami. Z których warto skorzystać. Szczególnie jeśli wykonujemy wymianę ogrzewania na bardziej ekologiczne.