Akumulator to jedna z najważniejszych części każdego samochodu. Jeśli nie będziemy o niego dbać, może się okazać, że w zimie nie odpalimy samochodu. W jaki sposób zadbać o akumulator, by nie zrobił nam dowcipu wtedy, gdy najbardziej potrzebujemy?

Kto jest narażony na problemy z akumulatorem?

Akumulator to część, która się zużywa, dlatego też problemy z nim może mieć każdy. Szacuje się, że powinien on działać sprawnie przez około 5 lat. Dzieje się tak, gdy jeździmy rzadko i nasz akumulator często jest rozładowany. Właściwie eksploatowany jest jednak w stanie trzymać napięcie nawet przez 10 lat.

Jak dbać o akumulator?

Oto kilka zasad, których trzeba przestrzegać, by nasz akumulator służył bezawaryjnie przez długi czas:

  • Jeśli jeździmy rzadko, warto raz na jakiś czas doładować akumulator. Można to zrobić, odpalając samochód i przejeżdżając kilka kilometrów lub wyciągając skrzynkę i doładowując ją w domu przy użyciu prostownika. Im dłużej auto nie jeździ, tym więcej energii traci bateria, dlatego warto przynajmniej raz na tydzień zrobić krótką przejażdżkę.
  • Prąd ładowania powinien być mniejszy niż 1/10 pojemności akumulatora. Zbyt szybkie ładowanie nie jest pożądane i może znacznie obniżyć żywotność akumulatora.
  • Nie można dopuścić do całkowitego rozładowania się akumulatora. Nawet zupełnie nowy sprzęt może ulec zniszczeniu, gdy napięcie spadnie do zera. 
  • Akumulator powinien być dobrze zamontowany, tak by nie podskakiwał na wybojach i nie doznawał niepotrzebnych drgań, które mogą doprowadzić do powstawania zwarć wewnątrz. 
  • Warto raz na jakiś czas wyczyścić obudowę i złącza. Kurz i zanieczyszczenia mogą prowadzić do szybszego rozładowywania się, ze względu na pojawianie się tzw. prądów pełzających.
  • W samochodzie powinien znajdować się akumulator o pojemności odpowiedniej dla danego modelu. Baterie o mniejszej lub większej pojemności nie będą się sprawdzały zbyt dobrze.
  • Co jakiś czas należy skontrolować instalację elektryczną samochodu oraz alternator. Jeśli akumulator nie będzie dostawał odpowiedniej ilości prądu bądź też będzie otrzymywał go zbyt wiele, zużyje się bardzo szybko. 

Po dobry akumulator i więcej informacji odsyłamy na https://mobilny-akumulator.pl/sklep/